Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
x
2019 június 05 szerda - 14:52:20     Városi rendezvények      Hozzászólás0

imgp9032.jpgA trianoni békediktátum 99. évfordulójára emlékeztünk 2019. június 4-én 16:00-tól az abonyi Kultúra Házában.
Az 1920-ban aláírt, első világháborút lezáró békeszerződés eredményeképpen a történelmi Magyarország elveszítette területének és lakosságának kétharmadát. Az erőszakos diktátum során Románia megszerezte a Patriumot és Erdélyt, a délszláv állam a Délvidéket, Csehszlovákia pedig a Felvidéket és Kárpátalját. Olyan soknemzetiségű országok születtek meg így, ahol a kisebbségbe szorult magyarság a mai napig diszkriminatív bánásmódban részesül. Kézdivásárhely a romániai Kovászna megyében található. A határtalanul! program keretén belül ennek a településnek a Református Kollégiumából érkeztek diákok, akik a Kinizsi Pál Gimnázium tanulóival közösen adtak elő egy rendhagyó zenés-táncos-verses műsort.

imgp8960.jpg
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre!

Farkas Ferenc, a kézdivásárhelyi Református Kollégium igazgatója a diákok produkciója előtt szintén Abony lakosságához szólt. A beszédében felhívta a figyelmet a magyar nemzettudatra, és arra, hogy sajnos a mai napig hátrányos helyzetben élnek a székelyek.

imgp9225.jpg
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre!

A gyönyörű, ám egyben szomorú műsor után a zászlóvivők felvezetésével elsétáltunk a Millenniumi Emlékkertbe, ahol Blaskó Sándor szobrászművész műalkotása előtt helyeztük el a megemlékezés virágait. A rendezvény végén a Székely Himnusz megrendítő sorait énekelték el a megjelentek a Kéknefelejcs Dalkör kíséretével.

Cikk: Jandácsik Pál
Fotók: Debreczeni-Bakos Melinda

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be, vagy kattints ide a regisztrációhoz