Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 február 21 szombat - 00:04:55     Kulturális hírek      Hozzászólás0

2015. február 20-án, délután tartották meg a tavaly októberben kezdődött helytörténeti vetélkedő döntőjét a Művelődési Házban az Abonyi Lajos Múzeum Baráti Kör és az Abonyi Lajos Művelődési Ház, Könyvtár és Múzeumi Kiállítóhely szervezésében. A vetélkedőt a szervezők azzal a nem titkolt szándékkal rendezték meg, hogy bővítsék a résztvevők körét. Legközelebb már nem csak az iskolák tanulóit és pedagógusait várják a megmérettetésre, hanem családok és baráti közösségek megjelenésére is számítanak. A verseny célja Abony város történelmének megismertetése a fiatalabb korosztállyal, a Múzeum Baráti Kör taglétszámának növelése, fiatal tagokkal való bővítése. A vetélkedő megnyitójaként a Somogyi iskola kiskórusa magyar népdalokkal szórakoztatta a jelenlévőket, Király Borbála felkészítő tanár vezetésével. A döntő vezetői, egyben a feladatok összeállítói: Györe Csaba, a Somogyi Imre Általános Iskola pedagógusa és Tarjányi István a Múzeum Baráti Kör titkára voltak.

A nevező csapatoknak két fordulón kellett továbbjutniuk a döntőig. Egy-egy feladat megoldására 5-10 perces időintervallum állt rendelkezésre. A döntőn 13 csapat mérte össze tudását, melyből 4 felnőtt és 9 gyermek csapat volt. A dobogós eredményt elért csapatokat oklevéllel és ajándékokkal jutalmazták. A feladatok megoldásait háromtagú zsűri értékelte. 
 
Zsűritagok:
Magyar Sándorné Éva néni nyugalmazott tanár (Gyulai Gaál Miklós Általános Iskola)
Györe Istvánné nyug. tanár, igazgató helyettes (Somogyi Imre Általános Iskola)
Korbély Csabáné ny. művelődési ház igazgató (Múzeum Baráti Kör)
 
Eredmények:
Felnőttek:
I. Gyulaisok(kiss) csapat Gyulai Gaál Miklós ált. iskola tanárai
II. Markoláb csapat Somogyi Imre Ált. Iskola tanárai
III. Montágh csapat Montágh Imre iskola tanárai
IV. Történ-ész csapat Kinizsi Pál Gimnázium tanárai

Középiskolások:
Kinizsi Pál csapat - Kinizsi Pál gimnázium diákjai

Általános iskolások:
I. Abonyi kék vércsék csapata
II. Töristák csapata
III. Fantasztikus négyes csapat 
 
Támogatók:
Abonyi Lajos Múzeum Baráti Kör, Abonyi Lajos Művelődési ház, Könyvtár és Múzeumi Kiállítóhely, Abony Város Önkormányzata
 
A képgaléria IDE kattintva tekinthető meg!
 
Darányi Erika
Fotó: Szilágyi Tamás