Ősszel és télen a közlekedési balesetek bekövetkezésében jellemzően szerepet játszik, hogy a járművezetők nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket. Kijelenthető, hogy a közúti közlekedésben az októbertől februárig tartó időszak kezdetén a száraz és vizes utak hirtelen válthatják egymást, mely különös óvatosságot és figyelmet igényel. Az év végéhez közeledve egyre inkább a csapadékos (esős, havas) időjárás lesz a jellemző és ilyenkor a közlekedés legfőbb színterein, az utakon az aktuális időjárási viszonyok nem éppen optimális feltételeket teremtenek. A legtöbb problémát a csapadéktól csúszós út okozza, mely mellé társulnak többek között a fagy, a köd, és az általánosságban jellemző romló látási viszonyok.
Az év ezen időszakaiban a járművezetők felelőssége, hogy közlekedésük során a többi közlekedő részére láthatóak legyenek, illetve hogy megfelelően felismerjék a körülöttük történő közlekedési szituációkat. Mindezek érdekében szükséges a járművek őszi-téli felkészítése, valamint a járművezetők megfelelő látása.
Az őszi-téli átállással kapcsolatos felkészülés már időszerű, melynek keretében fontos a futómű, az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás, a fékrendszer, és az ablaktörlők ellenőrzése, azonban az év végéhez közeledve egyre gyakrabban lesz szükség a jégkaparóra, a jégoldó sprayre is, az ablakmosó folyadékok pótlására, de a páramentesítők használata is előtérbe kerül. Mindezek a gépkocsiknak ugyan nem kötelező tartozékai, de az őszi-téli közlekedésnek annál fontosabb kellékei.
Olvasd tovább...